Dansk version English version Facebook Twitter Youtube Instagram

MXD laver internationalt mødested på Roskilde Festivalen

admin


MXD udvider aktiviteterne på Roskilde Festivalen og laver i år et mødested med henblik på festivalens internationale medie- og branchefolk.  Der vil være et lounge-område, to mødelokaler og via standens/områdets personale vil der kunne indhentes oplysninger om dansk musik generelt såvel som omkring MXD’s aktiviteter. Derudover producerer MXD en sampler med et udvalg af de danske bands og solister, der spiller på årets festival.

MXD-standen kan findes i Mediebyen bag Roskilde Festivalens Orange Scene (kun adgang med armbånd til Mediebyen).

haf

Danske acts på Roskilde Festival:

Torsdag 5. juli
17:30 BOOTY COLOGNE – Cosmopol
17:30 CITY-X –  Odeon
17:30 ASLE – Lounge
18:00 VO LBEAT – Orange
18:30 THE KISSAWAY TRAIL – Pavillion
20:00 MIKKEL METAL – Lounge
21:00 CULTUREBOX LOUNGE TEAM  – Lounge
21:30 SPEAKER BITE ME – Odeon

Fredag 6. juli
10:00 MATIAS & LØWENSTEIN  – Lounge
12:00 THE PSYKE PROJECT – Odeon
12:00 JØDEN  – Cosmopol
14:45 MURDER – Astoria
15:00 MANI SPINX – Pavillion
17:00 PEOPLE PRESS PLAY – Lounge
18:00 RONIN & MARONE – Lounge
19:15 CARION/SVIN: BLOWBEAT –  Astoria
21:00 TRENTEMØLLER – Arena
22:30 JUNKYARD PRODUCTIONS – Cosmopol
01:00 NEPHEW – Orange
01:30 HATESPHERE – Arena
01:30 NICOLAI MOLBECH – Lounge
02:30 DJUMA SOUNDSYSTEM – Astoria
03:00 MIKAEL PALNER – Lounge

Lørdag 7. juli
10:00 MORTEN ALICK – Lounge
12:00 SLARAFFENLAND – Pavillion
12: 30 BAND ANE – Astoria
12:45 GADENS HISTORIE – Cosmopol<br>
14:00 CAMILLE JONES – Cosmopol<br>
18:00 DJ LASSE LYNGBO – Lounge
18:30 OH NO ONO – Odeon
20:00 MARTIN ROSTBØLL –  Lounge
22:00 STELLA POLARIS SOUND SYSTEM  – Lounge
01:00 ALLAN SOULCLUB SKOV – Lounge
02:00 MOI CAPRICE – Pavillion
03:00 MIKAEL PALNER – Lounge

Søndag 8.  juli
12:00 BLOOD SWEAT DRUM´N´BASS BIG BAND – Cosmopol
12:30 BADUN – Astoria
13:00 PIXEL – Lounge
14:00 SUSPEKT – Cosmopol
14:00 RHONDA HARRIS – Odeon
15:00 ALICE ROSE – Lounge
17:00 THE BROKEN BEATS – Pavillion
17:00 MIKE SHERIDAN – Lounge
20:00 MIKAEL PALNER – Lounge
21:00 DÚNÉ – Pavillion
24:00 KENNETH BAGER FEAT. JULEE CRUISE  – Arena