Dansk version English version Facebook Youtube Instagram

c/o Pop – vigtig brik i Kölns nye selvforståelse

Publiceret

c/o Pop festivalen - har vokset sig stor og er for længst nået vedere end det elektroniske fokus. c/o Pop Festivalen er en af de kreative dynamoer inden for kölner-musiklivet, som har medført at byen fortsat har sin høje status.

c/o Pop Festivalen er et godt billede på den nye selvforståelse, der præger Köln og omegn. Var meget forhåndsgivet indtil Murens fald med magtkoncentration såvel politisk (Bonn) som musikalsk og mediemæssigt (Köln og Ruhr), blev balancen vildt forskubbet efter Berlins comeback som vigtigste by i det samlede Tyskland (se hovedartikel).

Men ”udvandringen” skabte modreaktioner efter den første modløshed. Fra det øjeblik i 2003 da den (på daværende tidspunkt) vigtigste europæiske musikmesse i sommerhalvåret Popkomm flyttede fra Köln til Berlin, sprang festivalens nuværende kreative leder Ralph Christoph og en række andre musik-entreprenører/-elskere til og skabte c/o Pop. Med støtte fra bystyret, som godt kunne lugte, hvad der var ved at ske.

Tobias Thomas - Berlins rastløshed præger resten af landet.Meningen var ikke at lave en kopi af Popkomm. I stedet var starten baseret på Kölns særkende, den elektroniske musik: – Det var vigtigt, at fokuserere på den elektroniske musik, for det er der en god grobund for her med områdets historie, fortæller festivalens chefbooker Tobias Thomas i selskab med Fabian Töpel (sociale medier, PR) og Jutta Unger (koordinator), og de tre peger ikke bare på Köln med Stockhausen, techno-koncentrationen, acidhouse-bølgen, pladeselskaber som Kompakt m.v. som kulturelt indhold og bagage,  men også på nærliggende Düsseldorf med dets mere eksperimenterende og ”posh” miljø som grundlag.

Arbejde på årsbasis
Med årene har juni-festivalen c/o Pop udviklet sig til at være langt mere genre-bred, og så er aktiviteterne udvidet i en grad, så festivalen og dens personale faktisk fungerer på årsbasis. Dels med arrangementer og samarbejdsaktiviteter året igennem – f.eks. vinterens mini-c/o Pop-festival, kaldet Cologne Music Week, dels med en ”Creativity and Business Cenvention” i forbindelse med selve sommerfestivalen, og så også ”Europareise”-platformen, som er et networking-samarbejde mellem festivaler og organisationer på verdensplan (med deltagelse fra Nordamerika til Asien).

– Fra at stå i en ”depressing” situation, hvor scenen følte sig forladt, kom byen i en fase, hvor mange gik ind i arbejdet med byens udvikling. Og det skinner igennem den dag i dag. Man er nødt til at finde på en grund til at arbejde med musik her. Og det gør man, på kryds og tværs, siger Tobias Thomas.

Köln har en særlig særlig status, på grund af forbindelsen mellem forskning og industri - og der er virkelig er fokus på de kreative industrier her i området.

Köln har en særlig særlig status, på grund af forbindelsen mellem forskning og industri – og der er virkelig er fokus på de kreative industrier her i området.

Selv om udviklingen har presset Köln, har byen altså formået at bevare sin status – også som den elektroniske musiks højborg (selv om genren er spredt ud over hele landet nu), og ”selv om Berlin stadig deler sukker ud – gør sig attraktiv – for at få firmaerne til at flytte”, som Jutta Unger siger:

Møbler, design – og musik

Og så har Köln stadig en særlig status, fordi der er en speciel forbindelse her mellem forskere og industrier, og fordi der virkelig er fokus på de kreative industrier her i området, fortsætter Jutta Unger og kan pege på at Köln også byder på et bredt udvalg af messer inden for design, IT osv., osv., som alle er interesseret i samarbejde. Så når der til januar eksempelvis er henholdsvis Interior Design Week og international Møbelmesse i Köln, er c/o Pop også klar som organisator af ovennævnte Cologne Music Week for fjerde år i træk.

Mange musikalske hovedstæder
Altså har Tyskland fortsat ikke en men mange musikalske hovedstæder, for ud over Köln samt Berlin og Hamburg i Nord, er der også München og de omkringliggende byer i syd, som har været og stadig er berømt for den mere traditionelle del af musikken – lige fra pop og rock og så hele disco-scenen, Giorgio Moroder-indflydelsen m.v.  Det er bl.a. her Gomma – WhoMadeWhos pladeselskab – har hjemme, ud over rettighedsorganisationen GEMA, video-promotionselskabet Tape TV osv. osv.

Fabian Töpel - stemningen i Köln læner sig op ad kunstverdenen - og bryder grænser.

Fabian Töpel – stemningen i Köln læner sig op ad kunstverdenen – og bryder grænser.

Berlinificeringen
– Men Berlin præger udviklingen – også her. Hovedstadens rastløshed har bredt sig til resten af landet. Folk vil have nye steder hele tiden. Det sted der var hipt i går er out i dag, siger Tobias Thomas, der dog tager det som en kærkommen udfordring og netop ser det som en af sine fineste opgaver at finde nye rammer for musikken til c/o Pop. Hvert år:

– Vi vil finde nye venues og finde nye samarbejdspartnere. Programmet skal være uforudsigeligt – vi skal åbne folks sanser, fastholder Tobias Thomas, selv om det er en stadig større udfordring for ham og festivalen at blive ved med at grave nye muligheder op, hvor venue/rum og musik passer sammen.