We Make Music 2024 – Holdet er sat, og der skrives musik til og med Iris Gold og Alexander Oscar

Udgivet
07.10.2024
Hvornår 28.10.2024 - 01.11.2024
Sted GL Music Studier, Gørtlervej 4, 1. sal, 2400 København NV
Projektleder Thomas

For fjerde år i træk har Autor inviteret til en fællesnordisk writing camp for kvinder og kønsminoriteter. Campen afholdes fra den 28. oktober til 1. november i samarbejde med svenske Skap, norske NOPA, islandske Félag tónskálda og textahöfunda – og for første gang også Music Export Denmark (MXD), som sammen med Autor’s projektleder for We Make Music, Nanna Bottos, har engageret danske artister i campen.

MXD’s direktør, Thomas Rohde, uddyber:

“Vi hilser ethvert tiltag, der styrker samarbejdet mellem danske artister og sangskrivere/producere, velkomment. Det giver god mening at samle ressourcer både herhjemme og på nordisk plan om en mere helhedsorienteret eksportindsats for musikkens skabende og udøvende kunstnere.”

I år byder campen således på stærke artister som Iris Gold og Alexander Oscar, som der skal skrives musik til og med. Der er altså gode muligheder for at skabe både sange og relationer med nogle meget spændende kunstnere.

Campen er en unik mulighed for at styrke sit internationale netværk, og en af reglerne for holdsammensætningen er, at mindst to nationaliteter skal være repræsenteret. Hver morgen bliver holdene sat sammen på ny, så deltagerne får mulighed for at skrive med så mange forskellige sangskrivere og producere som muligt. Det er sangskriver og projektleder Nanna Bottos, der står for holdsammensætningen, og hun vil være til stede under hele campen.

Følgende sangskrivere er udvalgt:

Danmark

Amanda Thomsen – topliner

Fanny Wree – producer

Nina Henriksen – producer

Matilde Johanna Holti – topliner

Elisa Lama – topliner

Sverige

Johanna Frostling – topliner,

Pearl Francis – producer

Kajsa Klemets – songwriter

Klara Tuva – topliner

Ella rammelt – songwriter

Mira Aasma – producer

Island

Silja Ros – songwriter

Redigeret
08.10.2024